Fabrika elektroda u Plužinama – Pregovori sa stranim partnerima vrijedni pet miliona eura

Bez autora
Nov 26 2013

U plužinskoj Fabrici elektroda puno očekuju od dogovorene posjete potencijalnih partnera iz Dalasa i Detroita, Austrije i Albanije sa kojima će razgovarati o sklapanju ugovora čija godišnja vrijednost je veća od pet miliona eura. Realizacijom bilo kojeg od tih ugovora izašli bi na stazu oporavka, kazao je izvršni direktor FEP-a Dragoslav Čabarkapa, ističući da su sklopili posao o prodaji sa ARIT-om iz Bosne i Hercegovine i obezbijedili zastupanje na tržištu Turske i Bliskog istoka. Kvalitet proizvoda je izuzetan, nema reklamacija i u tom segmentu elektrode robne marke „piva“ mogu se porediti sa najboljim i najpoznatijim evropskim proizvođačima. Cijena gotovih proizvoda smanjena je u prosjeku za 30 do 45 odsto, čime su naše elektrode postale konkurentne na svjetskom tržištu. O tome svjedoče i dobijeni tenderi u KEKO Kosovo od 60.000 eura, zatim TE Kostolcu 30.000, TE Kolubari 20.000, Metalno-Lazarevcu 25.000, Mitalu – Zenica od 200.000 eura i još nekim preduzećima.

Fabrika elektroda u Plužinama – Pregovori sa stranim partnerima vrijedni pet miliona euraU plužinskoj Fabrici elektroda puno očekuju od dogovorene posjete potencijalnih partnera iz Dalasa i Detroita, Austrije i Albanije sa kojima će razgovarati o sklapanju ugovora čija godišnja vrijednost je veća od pet miliona eura.

Realizacijom bilo kojeg od tih ugovora izašli bi na stazu oporavka, kazao je izvršni direktor FEP-a Dragoslav Čabarkapa, ističući da su sklopili posao o prodaji sa ARIT-om iz Bosne i Hercegovine i obezbijedili zastupanje na tržištu Turske i Bliskog istoka.

- Kvalitet proizvoda je izuzetan, nema reklamacija i u tom segmentu elektrode robne marke „piva“ mogu se porediti sa najboljim i najpoznatijim evropskim proizvođačima. Cijena gotovih proizvoda smanjena je u prosjeku za 30 do 45 odsto, čime su naše elektrode postale konkurentne na svjetskom tržištu. O tome svjedoče i dobijeni tenderi u KEKO Kosovo od 60.000 eura, zatim TE Kostolcu 30.000, TE Kolubari 20.000, Metalno-Lazarevcu 25.000, Mitalu – Zenica od 200.000 eura i još nekim preduzećima – ističe Čabarkapa.

Interesovanje

Prema njegovim riječima, o ugledu fabrike svjedoči i interesovanje za kupovinu FEP-a koje su tokom prošle i ove godine pokazale kompanije iz  Poljske, Slovenije, Izraela i Turske. Čabarkapa ističe da se modaliteti privatizacije dogovaraju i koordiniraju sa većinskim vlasnikom – Investiciono razvojnim fondom i Savjetom za privatizaciju Crne Gore.

Izvršni direktor stanje u FEP-u ocjenjuje kao veoma komplikovano i složeno i dodaje da je eskalacija globalne ekonomske krize i dugogodišnje poslovanje sa gubitkom koje je nastavljeno i u 2013. presudno uticala na drastično smanjenje potražnje za materijalima za zavarivanje u čitavom regionu i tržištima na kojima plasiraju svoje proizvode.

- Očekivanja da će se prevazići negativni efekti krize pokazala su se nerealnim, tako da je i realizovana prodaja u odnosu na planiranu za deset mjeseci ostvarena sa svega 40 odsto. Bez obzira na činjenicu da prodaja nije bila zadovoljavajuća i u skladu sa planiranom, neophodno je istaći pozitivan trend nivoa i kvaliteta prodaje u poređenju sa prethodne tri godine. Pozitivan pomak ostvaren je i u dijelu povećanja prosječne cijene u odnosu na planiranu zbog većeg učešća specijalnih elektroda u ukupnoj prodaji. Analizom prodaje po regionalnoj zastupljenosti uočljivo je da je značajno opalo učešće na području Republike Srbije, koje je u proteklim godinama bilo naše najznačajnije tržište. Ohrabruje, međutim, podadak da je otpočela saradnja sa firmama iz Bosne i Hercegovine i Kosova i da je trend povratka na ta tržišta prisutan i u ovoj godini. Aktivnosti usmjerene na osvajanju novih tržišta pokazuju pozitivne rezultate i realna su očekivanja da ćemo već u narednim mjesecima napraviti prodor na tržišta Albanije, Turske, Bliskog istoka, Baltičkog regiona i Kanade – optimista je Čabarkapa.

Nasuprot povoljnim očekivanjima nad Fabrikom elektroda nadvio se teret od 10,2 miliona eura duga od čega banke potražuju 6,5 miliona, a da situacija bude još gora za naplatu je prispjelo 4,7 miliona. Za plate 103 zaposlenih  dug je dostigao 844.000, dobavljači traže 334.000, za otpremnine 14 bivših radnika koji su proglašeni tehnološkim viškom potrebno je 380.000… Račun fabrike u blokadi je već 524 dana, čime se ne završava spisak problema.

Problemi

- Sektor nabavke je u prvih deset mjeseci ove godine aktivnosti prilagodio uslovima izazvanim problemima  u poslovanju koji su se reflektovali na konstantnu nelikvidnost firme i nemogućnosti nabavke osnovnih sirovina i repromaterijala. Dodatni problem predstavljali su i kraći prekidi u poslovanju izazvani elementarnim nepogodama početkom godine, a potom i konstantna blokada žiro računa, tako da su nabavke osnovnih sirovina vršene u znatno manjim količinama od planiranih. Zahvaljujući pozajmici opštine Plužine od 200.000 eura u septembru prošle godine, kao i dijelom iz sopstvenih sredstava, kupljene su sirovine koja su omogućile proizvodnju u ovoj godini – istakao je Čabarkapa.

Prema njegovim riječima, neophodno je kontinuirano održavanje optimalnog nivoa zaliha ukoliko se želi blagovremeno odgovoriti svim zahtjevima tržišta. Čabarkapa ističe da je, više nego neophodno, obezbijediti kvalitetnu bankarsku podršku koja bi omogućila održavanje maksimalnih količina zaliha, odložene rokove plaćanja i u dijelu nabavke sirovina i naplate potraživanja od prodate robe, što sve ne bi poremetilo održavanje tekuće likvidnosti fabrike.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik